SSHFS (SSH File System) instalace Linux server

Život programátora dospěje dřív či později do bodu, kdy začne používat některý ze systémů pro řízení revizí. Existuje jich několik (Git, SVN, Mercurial,…), ale každý z nich vyžaduje podporu na úrovni hostingu. Hosting Websupport vám nyní přináší krátký návod, jak můžete jednoduše pracovat s těmito systémy na našem hostingu.

Pro její využití SSHFS potřebujete mít libovolný linuxový stroj nebo putty a aktivovanou službu shell konto. Při jiných hostingových službách si dejte pozor na podporu SSH připojení.

SSHFS (SSH File System) je file system klient, který umožňuje správce serveru práci s adresáři a soubory na vzdáleném Linux serveru. Umožňuje též mount adresářů ze serveru na lokální stroj a přesně tuto vlastnost potřebujeme využít.

Instalace SSFHS na Linux server

Nejdříve si budete muset na server nainstalovat samotné SSHFS. Uživatelé Linux Ubuntu a jiných Linux Debian-based distribucí pomocí příkazu apt-get install sshfs a uživatelé Fedory a CentOS zase příkazem yum install sshfs.

Nyní si můžeme připojit celý svůj webový projekt na nazevdomeny.cz mountnout ho do lokálního stroje pomocí příkazu: sshfs login@nazevdomeny.cz/ lokalnislozka/

Tento příkaz si vyžádá heslo. Abychom se však do budoucna vyhli opakovanému zadávání hesla, použijeme návod z blogpostu o RSYNC. Pro zjednodušení ho vložíme i sem:

Krok #1 – vygenerování SSH klíčů:

Pokud ještě nemáte vygenerovaný vlastní pár SSH klíčů, zadejte do konzole příkaz:

ssh-keygen -t rsa -C „vas@email.cz“

Přepínačem -t zvolíte typ vygenerovaných klíčů. RSA je nejbezpečnější dostupnou volbou. Přepínač -C nastavuje komentář (je možné ho nalézt na konci veřejného klíče). Komentář umožní lépe identifikovat jednotlivé klíče.

Po odeslání příkazu se program zeptá na cestu, kam soubory s klíči uložit. Stačí potvrdit defaultní nastavení. Následně se zeptá na heslo, kterým se klíče zašifrují. Klíče můžete na disk uložit i nezašifrované, ale není to nejmoudřejší volba. Doporučujeme zadat silné heslo (passphrase). Po tomto kroku jsou klíče vygenerované do adresáře .ssh ve Vašem domácím adresáři.

Krok #2 – upload veřejného klíče na webserver

Připojte se pomocí FTP klienta do žádaného FTP účtu a vytvořte v hlavní složce adresář .ssh/id_rsa.pub a přejmenujte ho na authorized_keys. Tento soubor musí obsahovat seznam veřejných klíčů, které jsou oprávněné se přihlásit k danému FTP kontu. Díky postupu s přejmenováním uložíte do authorized_keys jako první váš vlastní veřejný ssh klíč. V souboru může být více veřejných klíčů, avšak na každém řádku smí být pouze jeden. Je důležité, abyste jednotlivé veřejné klíče uložili bez zalomení (jako jeden dlouhý řádek)!

Připojený hostingový adresář se stane součástí lokálního souborového systému a jsou pro něj dostupné všechny bežné operace. Například i na začátku vyjmenované systémy na správu revizí např. Git, SVN, Mercurial.

Velmi jednoduše si můžete vyzkoušet např. překopírováním rsync podkladů z našeho github repozitáře do nového adresáře rsync_test pomocí série příkazů:

cd lokalnislozka/
mkdir rsync_test/
cd rsync_test/
git clone git://github.com/websupport-sk/screencast-rsync.git

Nyní na vašem serveru uvidíte ve složce rsync_test srigiho podklady k blogpostu.

Prosím neblokujte reklamu. Tvorbě webu věnujeme hodně času a jeho provoz není zadarmo. Příjmy z kliknutí na reklamu nám umožňují nabízet obsah zdarma.

Podobné a související články
Správcí síťí poradí i s eshopy a internetovým podnikáním

...  služby až po vlastní řešení na vlastním serveru, příklad eshop ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *