Správná údržba počítače v 5 krocích

Používáte-li počítač, určitě po něm chcete co možná největší výkon. Uvědomte si, že to není jen o počítači. Aby vám mohl bezproblémově sloužit, musíte mu v tom pomoci. Nabízíme proto 5 základních pravidel správné péče o počítač, díky kterým zajistíte jeho optimální chod po dlouhou dobu.

1. Pravidelné čistění od prachu a jiných nečistot

Každý servis notebooků vám potvrdí, že prach je pro všechny počítače obrovskou hrozbou. Větší vrstva prachu dokonce může způsobit zkrat a tím i škody velkého rozsahu. Minimálně jednou za 3 měsíce byste si měli najít několik minut a prach a další nečistoty z povrchu i útrob počítače odstranit. Práci si ulehčíte tím, když si na pomoc vezmete speciální malý kompresor či stlačený vzduch ve spreji. S těmito pomocníky dostanete prach i z velmi obtížně dostupných míst.

2. Stabilizace systému

Počítač podává maximální výkon jen tehdy, je-li stabilní celý systém. Každé ukládání i mazání souborů „rozděluje“ pevný disk a paměť počítače na části, což narušuje jeho stabilitu. Alespoň jednou za půl roku spusťte nástroj pro defragmentaci disku, aby došlo ke stabilizaci. Použít můžete i speciální programy jako je Defraggler, MyDefrag a jiné.

 

3. Doplňková ochrana

Chraňte váš počítač před napadením. Pokud používáte antivir, doplňte ho ještě dalšími programy. Doporučujeme především antispywarový program. Přehled neúčinnějších programů najdete zde.

4. Pozor na nepříznivé prostředí

Na výkon počítače má vliv i vnější prostředí. Nevystavujte ho zbytečně nepříznivým podmínkám jako je vlhko, nadměrný chlad či zima.

 

5. Pravidelné prohlídky

Chcete-li mít jistotu, že je váš počítač v dobré kondici, navštivte minimálně jednou ročně odborný servis a nechte si provést diagnostiku. Je vždy lepší navštěvovat servis, který se zabývá opravami konkrétních značek jako např. Servis Lenovo, HP, Asus, Acer apod. Pokud bude třeba na vašem počítači oprava, vždy se zajímejte o kvalitu a původ náhradních dílů. Je jasné, že například značkové náhradní díly Lenovo budou o něco málo dražší než díly repasované, ale uvědomte si, že kupujete kvalitu.

autor: Karel Janák

Prosím neblokujte reklamu. Tvorbě webu věnujeme hodně času a jeho provoz není zadarmo. Příjmy z kliknutí na reklamu nám umožňují nabízet obsah zdarma.

Podobné a související články
alvao
IT asset management

  IT asset management znamená správu, evidenci a řízení komunikačního vybavení, hardwa ...

ifttt.com-odhlaseni
Vzory hlášek a stránek „odhlásit odběr emailů“

Připravili jsme vzory, příklady a ukázky stránek které se zobrazí při odhlašování z newsl ...

kerio best seller
Kerio – nejlepší prodejci za roky 2006 až 2016

Společnost Kerio Technologies s.r.o, přední poskytovatel světově uznávaných řešení pro kom ...

Office2007 konec podpory
Konec podpory Office 2007

...  email servery Exchange. Office 365 můžete instalovat na počítače Mac (apple), PC, ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *