Jak bránit počítač před útoky z internetu

Internet je užitečný nástroj, ovšem i přes jeho všechny nesporné výhody, také služba extrémně nebezpečná. Každý počítač, který je připojený k síti, je třeba chránit. Každou vteřinu totiž může dojít k jeho napadení a uživatel to vlastně nemusí vědět. V tomto článku najdete základní přehled o tom, proti čemu a jak je nutné počítač chránit.

Aktivní brána Firewall je nezbytný základ

Pokud chcete zabránit tomu, že vás počítač bude napaden hackerem a současně ho chcete uchránit před škodlivým softwarem, musíte mít zapnutou brána Firewall. Ta totiž kontroluje data, která z internetu přicházejí a na základě nastavení jim umožní, nebo neumožní přístup. Nastavení Firewallu lze přizpůsobit individuálním potřebám.

Kvalitní antivirový program

Malé i větší opravy PC, které mohou způsobit viry, spyware či adware, rozhodně nejsou levnou záležitostí. I těm je možné jednoduše předcházet. Používejte kvalitní antivirový program. Přehled nejúčinnějších antivirových programů najdete zde. Důležité je, abyste program pravidelně aktualizovali. Nové viry vznikají každý den.

Nebuďte zvědaví!

Velkou hrozbou pro váš počítač jste vy samotní. Pokud používáte internet, nikdy neklikejte na podezřelé soubory – zejména na ty, co vám přijdou v e-mailu. Spam ihned smažte.

Jak poznat, že je počítač napaden

Nebezpečné je, že někdy počítač nemusí vykazovat nic podezřelého. Na napadení poukazují například tyto jevy – samovolné vyskakování oken, zpomalený chod, zablokované nástroje administrace, samovolná změna domovské stránky apod. Pokud máte jakékoliv podezření, navštivte servis počítačů a nechte si udělat diagnostiku.

 TIP – pokud chcete mít jistotu, že je váš počítač chráněn, můžete si provést některý z online testů bezpečnosti. Díky testu zjistíte nedostatky a můžete se podle toho zařídit. Buďte vždy maximálně opatrní, pamatujte na to, že některé komponenty pro notebooky se snadno poškodí a jejich oprava vás může stát i tisíce.

autor: Karel Janák

Prosím neblokujte reklamu. Tvorbě webu věnujeme hodně času a jeho provoz není zadarmo. Příjmy z kliknutí na reklamu nám umožňují nabízet obsah zdarma.

Podobné a související články
repasovaný server Dell
Co je to repasovaný server?

Naše slovníková definice Co je to repasovaný server: Repasované servery nejsou nová, ale v mi ...

alvao
IT asset management

...  odpovědnosti za instalovaný software na uživatele počítačů Evidence využití ...

ng300w-plp-appliance
Kerio nový firewall router s Wi-Fi NG100W a NG300W

Kerio uvedlo na trh dvě nová hardwarová zařízení s možností Wi-Fi, čímž poskytne jak špi ...

tier 3 a4
Wedos plánuje Datacentrum chráněné před katastrofami

Wedos je poskytovatel internetových Hostingových a doménových služeb z Hluboké nad Vltavou. Pl ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *