Co je to webová doména a jak ji získat

Dřív, než vznikla samotná webová doména, byl tady číselný kód počítače připojeného k internetu, a který známe jako IP adresu. Přístupu na internetové stránky bylo nutno zadávat do webového prohlížeče jejich číselný kód (např. 213.235.108 ).

Naštěstí to se dnes nemusíme zadávat číselný kód, když chceme přistoupit na konkrétní webové stránky. Namísto číselného kódu lze napsat název domény, tedy doménové jméno neboli název internetových stránek (např. sprava-site.com ).

Kromě toho, že doménové jméno nahrazuje číselný kód má i další důležitou funkci, a sice nejen snadnou zapamatovatelnost, ale i kvalitní prezentaci ať už firem nebo jednotlivců a tím i zvýšený počet návštěv a využívání nabízených služeb a nákup produktů, atd.

Doména se skládá ze tří částí, řádů.

  1. řád představuje samotný konec internetové adresy, tedy koncovka, doména nejvyšší úrovně ccTLD. V případě české domény jde o koncovku .cz, .com, .net, .at, .eu, .sk .shop  a další
  2. řád je samotný originální název, který si vyberete sami a volné domény zkontrolujete přes službu WHOIS. Na tomto webu se jedná o „sprava-site„.
  3. řád obvykle poznáme pod www a za ním tečka, za kterou následuje doména 2. řádu. Doména 3. řádu nemusí být vždy www, ale třeba namísto toho může být blog, atd.

Jednotlivé řády jsou mezi s sebou oddělené tečkou.

internetová doména

Pokud chcete doménu vlastnit musíte nejdřív zaregistrovat. V případě české domény je jejím správcem sdružení CZ.NIC, které vede a kontroluje také seznam autorizovaných a ověřených registrátorů, protože přímo přes CZ.NIC registrovat doménu nelze. Například v lze použít registrátora TELE3.

Mnoho zajímavých názvů domén je již obsazeno, neboli registrováno někým jiným. Ověřit zda je doména k registrace lze přes službu WHOIS, jestli jde o takzvané volné domény.

Přes registrátora domény provedete veškeré kroky potřebné k registraci, jako i získáte poradenství a také můžete využít i další nabízené služby. Například hostingové, ve kterých můžete využít webhosting a různé akce třeba free hosting, nejlevnější webhosting, dále služby jako správa serveru, vizualizace serverů, vps servery, seo hosting a další.

Součástí kvalitních a profesionálních služeb firmy jako je  TELE3 je i technologie rozšíření DNSSEC, které poskytuje kvalitní zabezpečení domény. Zabráníte tak podvržení falešných stránek, přesměrování na jiné údaje a zneužití osobních údajů.

Další registrátor je například Wedos, o kterém jsme již dříve psali.

spolu autor:  Michal Kuchař

Prosím neblokujte reklamu. Tvorbě webu věnujeme hodně času a jeho provoz není zadarmo. Příjmy z kliknutí na reklamu nám umožňují nabízet obsah zdarma.

Podobné a související články
google ochrana soukromí
Obsah bezpečnostního emailu od Google

Obsah bezpečnostního emailu od Google: Proč jsme vám tento e-mail poslali? Zabezpečení bereme ...

ověření účtenky online
Ruční kontrola platnosti účtenky, možnost dovolání

Pokud vaše účtenka je 100% správně nahrána do EET loterie Účtenkovka a přesto není v syst ...

účtenka-neregistrovana-uctenkovka
Co dělat pokud je účtenka Zamítnuta – Nezaregistrována v loterii Účtenkovka

Přinášíme způsob vyřešení závady kdy je v loterii Účtenkovka po vložení do systému Ner ...

Ukázka webového rozhraní - účtenka neregistrována
Stavy účtenek v Účtenkovce – neregistrováno atd.

Stavy účtenek, které můžete mít v loterijní hře Účtenkovka. Ověřuje se Vyčkejte. Ov ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *